9 grudnia 2015

Laserowe czy atramentowe

Laserowe drukarki w sprzedaży pojawiły się oczywiście później niż te atramentowe. Możliwe, że z tego powodu to właśnie te drugie drukarki praktycznie w 100% zdominowały biura oraz domy prywatne. Z czasem sytuacja zaczęła się jednak zmieniać, ponieważ drukarki laserowe zaczęły budować swoją coraz większą popularność. Trudno będzie zaprzeczyć temu, że takie drukarki są po prostu nowocześniejsze i zdecydowanie bardziej wydajne niż urządzenia atramentowe. Kwestią dyskusji jest jednak to czy rzeczywiście są one zdecydowanie lepsze. W przypadku jednokolorowych drukarek wydaje się, że takie stwierdzenie będzie rzeczywiście prawdziwe. Ale czy przy kolorowych drukarkach tak będzie to już kwestia dyskusyjna.

Gdy chodzi o drukowanie czarno białe koszt jednej strony to około 8 groszy przy czym druk na atramentowej drukarce to jakieś 80 groszy. Wydaje się więc, że wybór będzie oczywisty. Jednak tak naprawdę kiedy potrzebujemy urządzenia do drukowania różnych dokumentów nie zawsze taka drukarka dobrze się sprawdzi. Szczególnie w momencie, gdy będziemy oczekiwali wyższej rozdzielczości może się pojawić problem, ponieważ taka drukarka laserowa nie ma takich możliwości jak drukarka atramentowa i przy drukowaniu grafiki efekty mogą być różne. Także jeśli chodzi od druki kolorowe laserowa drukarka będzie tańsza.

W sumie będzie tutaj nadruk z czterech tonerów a wiec strona będzie kosztować 32 grosze. W przypadku atramentowej będzie 1,8 złotego. Jednak tutaj już przewaga laserowej drukarki nie jest tak znacząca. Trzeba bowiem pamiętać, że kupno wszystkich materiałów służących do drukowania w kolorze będzie większe niż jednego tonera. Trzeba więc powiedzieć, że drukarki laserowe mają oczywiście swoje wady i zalety i wyłącznie od użytkownika zależeć będzie na co się decyduje. Zawsze warto sobie rozważyć wszystkie za i przeciw nim podejmie się decyzje.