11 grudnia 2015

Historia drukarek laserowych

Na historię laserowych drukarek swój wpływ na pewno miały także kserokopiarki, które jak się wydaje są takim podstawowym urządzeniem, które stało się podstawą do stworzenia laserowej drukarki. Technika kserograficzna została wprowadzona przez firmę Xerox, która była na tym polu pionierem. Pierwsze udane kopiowanie dokumentów było już w roku 1949, gdy specjalne urządzenie stworzone przez firmę Xerox poradziło sobie ze skutecznym kopiowaniem. Pierwsza drukarka laserowa była sprzętem, który zajmował cały pokój, jednak miał wyjątkowe osiągi, ponieważ drukował aż 120 stron na minutę. Okazuje się, że taki wynik nawet we współczesnych czasach jest bardzo dobry.

Taka drukarka nie mogła być wykorzystywana w przypadku komputerów osobistych. Pierwszeństwo tutaj jest po stronie sprzętu firmy HP, który pojawił się w roku 1984 i kosztował około 3,5 tysiąca dolarów. Dopiero jednak dwa lata później pojawił się sprzęt, który wykorzystywał po raz pierwszy znany do dnia dzisiejszego charakterystyczny port drukarkowy. Wtedy urządzenie jednak było poza zasięgiem zwykłego człowieka, ponieważ kosztowało kilka tysięcy dolarów.

Swoje najważniejsze zadanie przy takim drukowaniu ma oczywiście laser. Światło odbija się tam przez specjalnie wirujące lustro i pada na bęben. Tam gdzie pada laser zmienia się ładunek elektrostatyczny i dzięki temu są takie miejsca, do których toner nie będzie się już kleił. Następnie taki obraz, który tworzony jest na bębnie będzie przenoszony na kartkę przez dotyk. Potem dokonywane jest utrwalenie i tak powstają gotowe go wykorzystywania wydruki z tradycyjnej drukarki laserowej.