Drukarki laserowe – historia i prywatność takich wydruków
Drukarka laserowa to obecnie nowoczesny sprzęt, który pozwala na wykorzystywanie w czasie drukowania światła generowanego przez laser albo diody LED. Dochodzi do elektryzowania bębna światłoczułego, który będzie nanosił na drukowaną powierzchnię odpowiednie ilości tonera. Następnie przy wysokiej temperaturze są one utrwalane i w ten sposób tworzy się nadruki. Drukarki laserowe charakteryzują się tym, że gwarantują bardzo wysoką jakość wydruków. Sam wydruk najczęściej będzie wodoodporny i będzie charakteryzował wysoką jakością i trwałością. Takie drukarki można dzielić na kolorowe, które pozwalają na drukowanie z różnych czterech tonerów oraz monochromatyczne, które drukują wyłącznie czarnym tonerem
Historia. Pierwsza taka drukarka powstała pod koniec lat 70-tych minionego wieku i stworzona została przez firmę Xerox. Kosztowała aż 350 tysięcy dolarów i pozwalała na szybkie drukowanie bo aż 120 stron na minutę przy bardzo dobrej rozdzielczości 300 dpi. Było to urządzenie, które miało bardzo duże rozmiary i nie dało się go zastosować w małym pomieszczeniu. Przeznaczone do współpracy z konkretnymi komputerami. Jako urządzenie do komputera osobistego pierwszą drukarkę laserową przygotowała firmą HP w roku 1984. Kosztowała ponad 3 tysiące dolarów. Potem pojawiły się urządzenia Canon oraz Apple.
Pierwsza kolorowa drukarka powstała w roku 1993 z rąk firmy QMS. Obawy dotyczące prywatności Okazuje się, że coraz więcej sprzętów tworzy na nadruku niewidoczne gołym okiem dane o numerze seryjnym oraz dacie. Takie rozwiązanie wprowadzone zostało wśród producentów, ponieważ dzięki temu można kontrolować wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów. Można bardzo szybko identyfikować osoby po numerze urządzenia i w ten prosty sposób wykluczyć takie działania. Jednocześnie jednak wiele osób krytykuje takie rozwiązania uważając, że są to działania, które sprzeczne są z ochroną danych osobowych użytkowników takich drukarek. Producenci jednak nie zmieniają swoich działań i takie możliwości sprzętów są utrzymywane.